Přejít na obsah


Fotka

Dálkoměry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1123 odpovědí na toto téma

#601 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 leden 2010 - 20:18:15

premýšľam ešte nad puzdrom - resp. spodným dielom. ale veľmi sa na íbeji neobjavujú. okometricky - sadlo by tam niečo z iného modelu (RD, OM)? asi nie, že?

Z RD nebo DC určitě ne, ty jsou o dost menší. Mohlo by pasovat z LE.
  • 0

#602 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 leden 2010 - 16:40:15

Pánové s Olym SP, jen si dovolím vlastní zkušenosti:
Spotmetr i expozimetr měří dobře, používal jsem originál rtuťovku, teď zinc-air (nechtělo se mi vyrábět redukci na SR44, nepoužívám ho tak často). Co mám okoukáno, z brašen by celkem dobře asi sedla jedna z těch na ruskou Viliu, jen je blbě umístěný stativový šroub.
Automat nepoužívám, nemám rád, když o expozici skoro nic nevím (i když jde dohledat graf, podle kterého volí kombinaci clona/čas při změřeném EV). Objektiv kreslí pěkně. Vyplatí se nechat si vyčistit hledáček (celej systém optické cesty dálkoměru), i ten co vypadá čistě může jěště prokouknout.
Jo a taková zajímavost - na automat umí i clonu 22, na manuál jen 16. Osobně bych byl celkem rád, kdyby expozimetr uměl i ASA 1600 a ne jen 800, ale vzhledem k manuálnímu režimu mi to tak moc nevadí.
  • 0

#603 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 únor 2010 - 09:34:54

Měl bych prosím dotaz.Nebude sluneční clona na Jupiteru 8 či Industaru 61 u Zorkije 4k zavazet "výhledu" dálkoměru?Má někdo zkušenost?Díky :)
  • 0

#604 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 únor 2010 - 09:45:20

Měl bych prosím dotaz.Nebude sluneční clona na Jupiteru 8 či Industaru 61 u Zorkije 4k zavazet "výhledu" dálkoměru?Má někdo zkušenost?Díky :)


Mám, používám a žádného zavazení si jsem si nevšiml (je to teda Zorki 4, ale pokud vím, tak pozice okýnek je u obou stejná).
  • 0

#605 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 únor 2010 - 09:50:45

Je to ta clona od hamy, nebo je nějaká spec.(originál)? :)
  • 0

#606 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 únor 2010 - 11:17:37

Měl bych prosím dotaz.Nebude sluneční clona na Jupiteru 8 či Industaru 61 u Zorkije 4k zavazet "výhledu" dálkoměru?Má někdo zkušenost?Díky :)

Záleží, jak je velká, obvykle ale nepřekáží, protože Zorki 4 má hledáček dost daleko od objektivu. Kromě toho, na e-bay se dají za rozumné peníze koupit speciální sluneční clony pro dálkoměry, s výřezy, jako tady.
Jako zajímavost - některé tyto clony mají i velký závit na filtr vpředu a tím umožňují jinak obtížně proveditelnou věc - fotit s dálkoměrem s polarizačním filtrem.
  • 0

#607 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 únor 2010 - 11:34:39

Tahle od fy Hama mě připadadá moc velká.Jinou jsen na int. nenašel. :) Vložený obrázek
  • 0

#608 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2010 - 11:56:25

kamarádovi jsem před časem na L pořizoval tuhle, je spokojen.
  • 0

#609 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 únor 2010 - 12:18:57

kamarádovi jsem před časem na L pořizoval tuhle, je spokojen.

tu bych bral ,ale oni chtějí platit PayPal.Zaprve nevím co to znamená a za druhé mě to uráží :) :D
  • 0

#610 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 únor 2010 - 13:11:32

tu bych bral ,ale oni chtějí platit PayPal.Zaprve nevím co to znamená a za druhé mě to uráží :) :D

PayPal je způsob, jak platit (zejména malé částky) do zahraničí s nízkými poplatky. Přítel Google ti toho poví mnohem víc.
  • 0

#611 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 únor 2010 - 13:14:52

oni chtějí platit PayPal.Zaprve nevím co to znamená a za druhé mě to uráží :) :D

ja mam paypal rád a neuráží mě to, jelikož když něco platím přes paypal tak platím vydraženou částku, kdežto u platby bankovním převodem do zahraničí platím 250 Kč navíc. a to teprve bolí
  • 0

#612 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 únor 2010 - 13:27:50

Tak mi to přítel Google vysvětlil,ale kvůli jedné cloně do toho nepújdu. :)
  • 0

#613 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 únor 2010 - 17:27:45

Tak mi to přítel Google vysvětlil,ale kvůli jedné cloně do toho nepújdu. 8-)

To je jednodušší požádat někoho, kdo paypal má, aby ti to koupil. Nejlépe někoho koho máš blízko, aby jsi po něm nechtěl aby ti to ještě posílal poštou. Řada prodejců na e-bay odmítá poslat zboží někomu jinému než kdo ho vydražil a zaplatil.
  • 0

#614 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2010 - 17:38:10

už je to vyřešeno. jde mu to z ťamanska rovnou domů. 8-)
  • 0

#615 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 únor 2010 - 10:04:07

Prosím případné dálkoměrysty mající návod na vyčištění hledáčku FED 5 ze vnitř a to použitelný i pro choleriky.Děkuji předem za ochotu :(
  • 0

#616 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 11:30:50

:( já bych věděl, ale to by tu asi neprošlo :lol:
  • 0

#617 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 únor 2010 - 15:12:44

Tak sem stím ať se pobavím :wink:
  • 0

#618 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 16 únor 2010 - 10:33:04

Prosím případné dálkoměrysty mající návod na vyčištění hledáčku FED 5 ze vnitř a to použitelný i pro choleriky.Děkuji předem za ochotu :)

Pokud by stacilo vycistit hledacek jen ze predni strany, je to jednoduche: Pri pohledu na aparat zepredu, odsunout stitek ramujici hledacek s napisem FED5 doleva - smerem k okenku expozimetru - a vyloupnout ho nehtem ven. Odkryji se dva sroubky - oba vysroubuj a uvolni se cely ten ramecek s cidlem expozimetru a krycim sklickem hledacku. Pak uz mas pristup k predni strane hledacku a ke krycimu sklicku.
Snad to takhle bude stacit. Pokud je ale necistota nekde uvnitr, tak oddelat cely horni kryt. Kdybys potreboval popsat i tohle, dej vedet - zrovna vcera jsem rozebiral svuj FED5 :)
  • 0

#619 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 16 únor 2010 - 12:08:38

díky,to snad zvládnu. :)
  • 0

#620 marcelm

marcelm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2010 - 12:50:26

Fotite prosim Vas niekto Hi maticom 7s2 ? Chcel by som sa Vas tymto opytat ako sa Vam osvedcil vstavany expozimeter, kreslenie objektivu a celkova praca s touto kamerou. Svoje skusenosti a aj porovnanie popripade s inymi dialkomermi. Pouzivam Hi matic F a som s nim spokojny. Obcas mi ale chyba aka taka kontrola nad niektorymi snimkami, tak uvazujem o kupe 7s2. Za odpovede dakujem.
  • 0

#621 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 březen 2010 - 13:09:30

Jak už jsem tady jednou prohlásil, objektiv je výborný. Expozimetr funguje jak má, dají se do něj strčit baterky do naslouchadel. V manuálu to ovšem neměří. Jinak samá pozitiva :)
  • 0

#622 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 březen 2010 - 13:13:35

Mam dotaz, bessa mi porad predostruje, nemuze to byt i myma vadnyma ocima? Mel jsem za to, ze u dalkomeru to nehraje takovou roli. dik za odpoved.
  • 0

#623 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 březen 2010 - 13:17:37

No ale ted jsem nasel fotky z yashicy electro a tam ten problem neni, takze ocima to nebude.
  • 0

#624 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 březen 2010 - 13:27:11

Mam dotaz, bessa mi porad predostruje, nemuze to byt i myma vadnyma ocima? Mel jsem za to, ze u dalkomeru to nehraje takovou roli. dik za odpoved.


A je to určitě jenom u jednoho objektivu, že? Pokud jo, tak je blbě seštelovanej (a asi se to bez servisu neobejde). Pokud ne, je to blbě seštelovanej dálkoměr, což se bude napravovat líp (nevím, jak to má zrovna Bessa, ale třeba u Zorkijů to žádná raketová věda není).
  • 0

#625 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 březen 2010 - 13:29:05

No ted je to v servisu a pan rikal, ze dalkomer ma naprosto minimalni odchylku, vic objektivu nemam, ale asi to bude jim...
  • 0

#626 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 březen 2010 - 14:09:28

No ted je to v servisu a pan rikal, ze dalkomer ma naprosto minimalni odchylku, vic objektivu nemam, ale asi to bude jim...


Tak potom je to jednoduché - prsknout dozadu matnici místo filmu a seštelovat to tak, aby to pro tenhle objektiv sedělo. Jakmile je víc objektivů a nesedí jenom jeden, tak už se to takhle odrbat nedá. Příkladem je moje sovětská dálkoměrná zoo, kde všechno sedí, jenom s Jupiterem 11 mi to ostří přibližně 20cm za focený objekt.
  • 0

#627 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 březen 2010 - 15:04:53

tak se mi do rukou dostal zachovalý hajmatik a taktéž u něj dálkoměr ujíždí, a to docela silně.. návod, jak oddeklovat a dostat se ke štelovacímu šroubku, už jsem dostal, tak to o víkendu prubnu....
  • 0

#628 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 březen 2010 - 15:07:55

Tak uz to jde do nemecka (achjo mesic bez fotaku..), ono je asi problem jen v tomhle objektivu, ale vzhledem k tomu, ze casem bych mohl mit tech objektivu vice...
  • 0

#629 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 březen 2010 - 15:13:56

Tak uz to jde do nemecka (achjo mesic bez fotaku..), ono je asi problem jen v tomhle objektivu, ale vzhledem k tomu, ze casem bych mohl mit tech objektivu vice...


pak věř cosině..... :-D
  • 0

#630 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 březen 2010 - 15:14:02

no bessu mi v záruce posílali taky do německa, ale pozáruční servis na jinou mi udělali v tomhle pražském servisu
  • 0

#631 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 březen 2010 - 15:16:04

(achjo mesic bez fotaku..)...

v tu chvíli se změnil můj život a začal jsem víc používat dvojvočku a...
... už mi to zůstalo :-D
někdy bessa i dva měsíce leží na polici
  • 0

#632 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 březen 2010 - 15:18:23

No nastesti to neni jediny muj fotak, ale momentalne byl asi nejlepsi (az na tuto zavadu). Ted prijde opet na scenu Vanourkova Yashica electro 35...
  • 0

#633 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 5 březen 2010 - 15:50:07

ja tak podozrievam diaľkomery (česť výnimkám!), že to je proste veľmi citlivé, mechanické zariadenie, značne náchylné na presnosť zoštelovania.
preto asi aj v "evolúcii" zvíťazili zrkadlovky.

tiež som dával skalibrovať diaľkomer na Hexare RF (predchádzajúci majiteľ písal, že bola v servise tesne pred predajom, nemám dôvod mu neveriť), podobný problém - ostrenie pred oči.

takisto Olympus 35 SP = kupovaný z Austrálie, od veľmi seriózneho pána, ktorý ho dal zoštelovať, vymeniť tesnenia, vyčistiť... a po príchode sem, diaľkomer mimo. verím tomu, že to drncanie v nákladovom priestore vo výške pár km a teplote pod 50 stupňov mohlo mať následky.

písal som si aj s opravárom (p. Matunák zo SK), ktorý už tých diaľkomerov pár šteloval, a vraj ozaj vychytané to majú (mali) iba Nemci a ruské kópie. na mojom Hexare vraj tiež ramienka diaľkomera nie sú ideálne skonštruované, je silná tendencia na vznik vôlí. a to je prosím vraj veľmi fajná mašinka, od pánov inžinierov z Japonska.

Cosina vraj tiež nič moc, priveľa súčiastok = potenciálne problémy, hľadáčik je vraj nevhodne usadený a môže sa ľahko uvoľniť.

a to som si kúpil diaľkomer hlavne kvôli nízkym clonám, a na vzdialenosť 1,5-3 metre (portréty), a zrovna tam sa to ukáže najviac :-)

takže - ak je diaľkomer správne skalibrovaný, tak paráda.
ak nie, tak peklo :-D
odporúčam urobiť si aspoň orientačné ostriace testy (aby som vedel, že keď chcem ostré oko, musím ostriť na ucho a pod :-D)


zdravím!

Ďuro


(informácie o konštrukcii / chybách podávam tak, ako som ich dostal, ja nie som vôbec technicky zdatný, a nezostáva mi nič iné, len vychádzať z toho, čo sa ku mne dostane, takisto nechcem nikomu kaziť radosť! len tieto informácie sa až tak často nespomínajú, a sám na kopec vecí prichádzam až teraz)

50mm f2


35mm f 1,7
  • 0

#634 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 duben 2010 - 22:35:47

ač neustále békám že dálkoměry nerad, tak po výhře polofunkčního zorkije na srazu jsem se rozhodl že jim dám ještě šanci...
proto vyhlašuji pátrání po vhodném kandidátovi.

kritéria:
sklo raději delší nebo výměnné
nemusí to mít automatiku nebo prioritu, ale nějaké měření by se hodilo.
nízkou cenu - takže o lejkách a bessách ani nemluvte.
radši menší rozměry

zatím jsem zkoušel zorkij4 - moc se mi líbí, ale nemá měření; moskvu4 - moc velké; PORST 135E - nějako jsme si nesedli

nějaké rady? nevyhovuje těmto nárokům třeba hajmatik? nebo nějaké petri?
  • 0

#635 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 duben 2010 - 07:32:32

Nejprve bych se rád vyjádřil k základní myšlence. IMHO kombinace dálkoměr a dlouhé sklo není rozumný nápad. Ostření dálkoměrem není tak přesné, aby zvládlo teleobjektiv. Síla dálkoměrů je v objektivech základních a kratších.

Hajmatik, Petri a zástupy dalších kompaktních dálkoměrů nevyhovují podmínce "sklo raději delší nebo výměnné". Všechny mají objektivy v rozmezí 35 - 50mm.

Pomineme-li známé a nákladné systémy Leica, Bessa, Konica Hexar, Canon, Nikon, zbudou věci staré a/nebo exotické. Výměnný delší objektiv existuje například pro Werru, Braun Super Paxette, Argus 44, Kodak Retina. Bez výjimky jsou to věci vysoce sběratelské (=drahé a funkčnost nejistá). Navíc, v době výroby těchto aparátů se vestavěné měření, neřku-li TTL, ještě nedělalo. Jsou tam nejvýš vestavěné selenové, dnes již z důvodu věku nefunkční, expozimetry.

Mám-li zkusit konstruktivní radu vyhovující tvým podmínkám ... zkus Kijev. Sežeň si zachovalé novější tělo a k němu objektiv Jupiter 135/4. Kijev má vestavěný expozimetr. Má ze všech dálkoměrů nejširší základnu a nejpřesnější ostření, tedy nejlepší předpoklad zvládnout delší objektiv. I tak se obávám, že s výsledky nebudeš spokojen.
  • 0

#636 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 duben 2010 - 08:32:41

tím delším sklem jsem nemyslel zrovna tele...
krásně se spokojím s 50-80. to sklo je nejmenší problém
  • 0

#637 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 14 duben 2010 - 09:21:16

stando, já myslel že si propil i peníze na nějaký zkoužky a ty už zasejc nakupuješ :?: :D
výběr by se ti zjednodušil, kdybys pořídil kloudnej expozimetr před všemi fotoaparáty - v jednotě měření je ta síla
ovšem pozor na žaludek v souvislosti s dalšími nákupy
:) všechny peníze utratíš :D budeš večeřet chleba s kečupem :arrow: co pak následuje? interna? operace nebo se to dá léčit medikamenty? já nevím, nejsem z oboru...
jinak jsem rád, že seš momentálně náš a ty klapací zrcadla opustíš :D
  • 0

#638 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 duben 2010 - 09:36:05

stando, já myslel že si propil i peníze na nějaký zkoužky a ty už zasejc nakupuješ :?: :D

nepropil, ale utratil za nový objektiv na VF

výběr by se ti zjednodušil, kdybys pořídil kloudnej expozimetr před všemi fotoaparáty - v jednotě měření je ta síla

kloudnej expozimetr mám, ale nechce se mi ho tahat když jdu jenom do hospody

ovšem pozor na žaludek v souvislosti s dalšími nákupy
:) všechny peníze utratíš :D budeš večeřet chleba s kečupem :arrow:

jak víš co večeřím :D
  • 0

#639 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 14 duben 2010 - 10:33:35

[quote]
výběr by se ti zjednodušil, kdybys pořídil kloudnej expozimetr před všemi fotoaparáty - v jednotě měření je ta síla[/quote]kloudnej expozimetr mám, ale nechce se mi ho tahat když jdu jenom do hospody[quote name="RHx"]
chyba
nakonec měření přístrojů (odraženého světla) o kterých mluvíš při zbytcích umělého světla zas tak spolehlivé nebude a žárovky v obraze jej většinou popletou
  • 0

#640 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 duben 2010 - 10:51:57

Souhlas - hospodu dopředu přeměřit na dopadající a pak nažhavit Zorkije a cvakat po paměti.
  • 0

#641 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 duben 2010 - 11:03:26

Vážení kolegové, když je světla málo, nezbývá než se orientovat na svém
objektu, který chceme správně prostorově umístit, pouze hmatem. :roll: Erik
  • 0

#642 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 14 duben 2010 - 11:33:45

Vážení kolegové, když je světla málo, nezbývá než se orientovat na svém
objektu, který chceme správně prostorově umístit, pouze hmatem. :cry: Erik

To se vůbec nemusí vyplatit! :roll: :wink:
  • 0

#643 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 duben 2010 - 12:19:28

tím delším sklem jsem nemyslel zrovna tele...
krásně se spokojím s 50-80. to sklo je nejmenší problém

I tak moje doporučení platí. Zejména pokud chceš fotit při nedostatku světla a plně otevřeném objektivu je přesné ostření velmi důležité.
Máš na výběr Jupiter-8 50/2, Jupiter-3 50/1,5, Helios-103 53/1,8 a Jupiter 9 85/2. Nejlepší je Helios-103.
Důležité je v takových podmínkách to, co píše RHx. Vestavěné expozimetry se nechají ošidit bodovými zdroji světla v záběru -> to co je důležité, je podexponované.
  • 0

#644 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 26 duben 2010 - 13:58:47

právě mi přilétnul od ďura ve veliké bedně z sk olympus 35 sp
to je mi ale kus dálkoměrného železa :) a jak se s ním pěkně kouká
měl bych nějaké dotazy ohledně měření
třicetileté přístroje nemáme na složité proměřování scény, ale mě to nějak neměří vůbec a nebo to nedělám správně
namířím v manuálním režimu na jednolitou plochu a ukáže hodnotu ev
(bohužel tedy o dvě mimo)
namáčnu v tu chvíli spot a ač se dívá na stejné místo, stejně barevné, tak ručka poskočí ještě o dva a půl do mínusu = tak odchylka asi necelých pět ev
přes adaptér tam je baterie zinc air A 675 a má 1,3 voltu
tak se ptám, kde je zahryzlá myš, nebo co dělám chybně?
dík
  • 0

#645 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 duben 2010 - 14:04:38

Radim,
ešte som si spomenul, že keď som s tým fotil "skúšobný film", tak som skúšal aj spot, a výsledky boli celkom logické. Film tiež vyšiel.
Skús tam strčiť druhú batériu (poslal som ti tuším 5) a vylúčiť tak nejaký "zásah zhora".

Odkedy som s ním fotil, bol iba v oprave, a potom cestoval. Takže buď sa nejako nepodarila oprava (čo sa mi ale nezdá, bol iba na nastavení diaľkomera a pán Matunák mi dal dokopy Minoltu Himatic) alebo došlo k niečomu počas prepravy.

Alebo, proste - zásah z "vyšších miest". Viz závierka Prontor - asi nám nemá byť dopriate uzavrieť obchod :)

Držím palec!
Ď.
  • 0

#646 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 26 duben 2010 - 14:11:07

baterku s měřákem v ruce jsem vyměnil jako první možnost
koho by to zajímalo měření žere 0,08 mA - stálý odběr a když ho dáte do pouzdra, nebo zakryjete čidlo tak to padá až k nule, nebo jedné setině miliampéry - tolik ukázel ten čínský stroj číselný :)
  • 0

#647 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 26 duben 2010 - 14:18:38

Mám doma prakticky jako nový jupiter 37AM z roku 92(je na něm made in rusiia,dřívější mívali USSR).Origo pouzdro,krytky,clona.Jestli máte někdo zájem. Mám doma ještě jeden víc opoužívaný a i ten nasazuju tak 1x za rok.
  • 0

#648 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 26 duben 2010 - 14:20:15

Zapoměl jsem nejdůležitější je to m42,ale zadek se dá přehodit na jiný.
  • 0

#649 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 27 duben 2010 - 08:45:09

Radim,
ešte som si spomenul, že keď som s tým fotil "skúšobný film", tak som skúšal aj spot, a výsledky boli celkom logické...
Ď.

no udělal jsem pár snímků, ostření je velmi přesné (a skvěle se ovládá) v podstatě jsem nenašel žádnou odchylku
hledáček snese srovnání s moderními bessami, navíc pro dobré vidění rámku není nutno mít oko nalepené na komoře = v nouzi i s brýlemi možno
pro měření si budu pamatovat "plus dva eváky přidat"
jak má fungovat ten spot je záhada, opravář mi říkal cosi o pomůcce na přidání expozice pro sníh, protisvětlo apod s tím, že po namačknutí to přidá 2,5 ev a tohle tlačítko se tak chová, prostě přidá to na měření
z popisu jsem to nevyčetl kloudně a stažený návod po rozbalení ukázal nějakej kompakt, ani se neptejte jakej :)
snímky co jsem zadal v automatiké expozici po zařazení korekce vyšly dobře
už ho nikomu nedám :lol:
pošli mi prosím celkovou částku s poštou v těch eurákách a já zařídím přelet
-
na objektivu stupnice, zrovna tak expozimetr v hledáčku ukazuje pouze hodnoty ev
bývá to označováno za mínus
naopak - jsem zvyklej měřit a žít v "ev" a na externím expozimetru odečítám ev - v hledáčku mám ev a na stupnici objektivu, vedle času a clony mám taky ev
logické, srozumitelné (kteří trochu plavete v měřeni tohle by vám pomohlo) , příjemné, jestě chybí nějaká pěkná evA na portrét v exteriéru :)
  • 0

#650 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 duben 2010 - 09:03:56

z popisu jsem to nevyčetl kloudně a stažený návod po rozbalení ukázal nějakej kompakt, ani se neptejte jakej :)


manual najdes tu
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních